ΕΠΑΛ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ - ΜΙΑ 3D ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΝΑΤΡΟΦΟΔΟΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΤΗΣ ΥΠΕΡΕΙΑΣ ΚΡΗΝΗΣ ΜΕ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΠΟΡΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟΧΟ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗΣ ΟΑΣΗΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΒΕΛΕΣΤΙΝΟΥ ΜΕ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΛΑΧΑΝΟΚΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΡΩΜΑΤΙΚΩΝ ΦΥΤΩΝ.

Οι 74 μαθητές του ΕΠΑΛ Βελεστίνου με την καθοδήγηση των 6 εκπαιδευτικών υλοποίησαν Υποδράση με τίτλο «Κατασκευή μοντέλου απεικόνισης σε τρισδιάστατο εκτυπωτή, του φράγματος και της αυτόματης διοχέτευσης των υδάτων στο υπάρχον δίκτυο άρδευσης του Δήμου Ρήγα Φεραίου». Στο πλαίσιο της δράσης δημιούργησαν τρισδιάστατο χάρτη της περιοχής του Βελεστίνου. Επίσης, κατασκεύασαν μακέτα αναπαράστασης του τοπίου με υδροφράγμα, αυτοματισμό ελέγχου ροής και δίκτυο άρδευσης. Συνεχίζοντας τις γεωπονικές τους δράσεις παρήγαγαν πολλαπλασιαστικό υλικό παραδοσιακών ποικιλιών και τα διαθέσαν  σε ντόπιους μικροκαλλιεργητές. Επίσης, παρήγαγαν αρωματικά ποώδη πολυετή φυτά με μοσχεύματα από μητρικά φυτά, τα οποία και διέθεσαν στις Σχολικές Μονάδες Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Ρήγα Φεραίου καθώς και στη Διεύθυνση Πρασίνου του Δήμου. Τέλος, πραγματοποίησαν ημερίδα παρουσίασης των δράσεών τους και διάχυσης των αποτελεσμάτων τους.

Για περισσότερες πληροφορίες: https://epal-velest.mag.sch.gr/joomla/index.php/el/